Jaké lezecké vybavení si koupit a kde


poslední aktualizace této stránky 30.11.99

Tak nejprve kde nakupovat. Toto jsou některé pražské prodejny.

Všechny uvedené poznámky představují výhradně můj osobní názor vycházející z vlastní zkušenosti s těmito prodejnami.
melloun

HUDY Sport – distributor a dovozce, kromě toho výrobce úvazů
Síť pěti prodejen je v Praze určitě to nejlepší (cena, sortiment) místo, kde kupovat lezecké nádobíčko:

Mají systém slev na příští nákup, které se nesčítají, nebo 5% sleva pro členy ČHS. Obě slevy jen při nákupu v hotovosti.


Warmpeace – především výrobce sportovního oblečení a spacáků
Gentiana – především velkoobchod Mají systém slev na příští nákup, které se sčítají.
Často zajímavé cenové akce na vybrané zboží.



HUMI (už není totožný s výrobcem sportovního oblečení HUMI outdoor)
Prodejny v Praze: Převážně "outdoor" vybavení, vysloveně lezecký materiál jen okrajově. Poskytuji slevu 5% na průkaz ČHS.



NAMCHE - obchod nějak spjatý s Pepou Šimůnkem - aktivním českým Himalajistou

A teď co nakoupit. Toto je výčet potřebného lezeckého vybavení.

Jednotlivé součásti jsou uvedeny v tom pořadí, v jakém byste si ho podle našeho názoru měli pořizovat. Cenové rozmezí určuje nejnižší cenu, za kterou ho lze pořídit. Vyšší uváděná cena není samozřejmě nejvyšší možná. Je to cena kvalitnějšiho zboží, které má cenu ještě kupovat. Extrémně dražší modely by jistě ještě existovaly.
coproč a jakéza kolik [Kč]
sedací úvaz (sedák) Pomocí sedáku se jednoduše, pohodlně a hlavně bezpečně přivážeš na lano. Sedák je součást výbavy, která se nejobtížněji půjčuje. Když půjdeš s nějakou partou na cvičné skály, ze kterých se neslaňuje, tak pro začátek víc nepotřebuješ a jestli bude potřeba slanit, osmu ti jistě půjčí, protože to je mnohem snadnější než půjčovat sedák.
Mezi nejlevnějšími sedáky na trhu budou pravděpodobně tzv. "závodní". Jsou to sedáky z velmi úzkých popruhů co nejvíce odlehčené pro sportovní lezce. Raději si připlať a pořiď si nějaký bytelnější. Bude se ti v něm pohodlněji sedět a víc vydrží.
500,- až 1000,-
slaňovací osma a karabina Osmu začneš potřebovat, když se po tobě žádá i slaňování a nikdo ti ji už nechce půjčovat. Stejně tak, když se po tobě žádá jištění spolulezců.
Na osmě moc nezáleží, kup si obyčejnou, velkou, českou. Některé miniaturní zahraniční budou třeba i levnější, ale k častému používání nevhodné. Karabinu si pořiď určitě s pojistkou a raděli velkou. Úplně nejlepší bude, když si pořídíš karabinu HMS (oblá bez ostrých zlomů) určenou pro jištění poloviční lodní smyčkou.
500,- až 850,-
lezečky Jestli jsi dosud lezl samé lehké cesty, vystačil jsi s obyčejnými "teniskami". Jestli chceš investovat další peníze, vraz je do bot. Najednou se ti poleze mnohem lépe.
Na trhu je dostatečný výběr českých bot. Nešilhej po zahraničních. S těma našima si vystačíš hodně dlouho. Kup si boty šněrovací (ne nazouvací cvičky) a rovné. Některé boty jsou totiž pro zlepšení postavení na palci výrazně zahnuté. Faktická špička boty není uprostřed, ale je zahnutá k palci. Když se podíváš na botu odspodu, určitě to uvidíš. Co se velikosti týče, neexistuje univerzální rada. Určitě však platí nepřímá úměra mezi pohodlím a tím jak ti ta bota bude na skále stát. Stejně tak platí, že v lezačkách by ti mělo být těsno a pravděpodobně tě bude i bolet noha. Boty se trochu vytahnou. Když tě však už v prodejně bolí nohy tak, že se v těch botách nepostavíš, jsou určitě malé. Ale naopak by bota neměla být tak velká aby se ti podařilo za patu nacpat ukazovák.
900,- až 1500,-
odsedávačka s karabinou Budeš ji potřebovat až začneš lézt cesty, kde je třeba si na stanovišti sednout do sedáku (pískovcové kruhy), případně je méně snadný přístup ke slanění a ke slaňovacímu kruhu je třeba odsednout.
Podle míry osobní odvahy a hazardérství si můžeš pořídit cokoli od tenké kulaté smyčky s tou nejobyčejnější karabinou až po bytelný popruh s pořádnou šroubovací karabinou. Prvně jmenované bude jen nepříliš spolehlivé odsedávátko, super bytelná odsedávačka ti zas bude zbytečně překážet.
Za optimální považuji originálně sešitou smyčku z 2cm dutého (měkkého) popruhu a malou karabinu s pojistkou. Pro karabinu existuje zdánlivě neřešitelný požadavek: Pojistková co nejmenší karabina, do které jde cvaknout co největší kulatina (některé kruhy jsou pěkní mackové). Na trhu se ale dá vybrat. Optimální délka pro smyčku je tak 70-80cm.
200,- až 550,-
půlka lana Tím samozřejmě není myšleno překrojené lano. Každé lano má však dva konce a na každém konci je přivázán jeden lezec. Předpokládám, že své první lano si tato lezecká dvojka koupí "napůl". I v případě, že si ještě cesty nevyvádíš sám, ale jen se za někým vozíš, budou tví přátelé rádi, když budeš mít vlastní lano.
První lano si pořiď jednoduché (ne půlku nebo dvojče). Počáteční lezecké pokusy bývají spojené s mnohým visením a spouštěním, které je doprovázené dřením lana o skalní hrany. Zapomeň proto raději na lehká sportovní lana a koukej po lanu o průměru 10,5 - 11mm
1300,- až 2500,-
Tabulka je záměrně takto rozdělená. Všechen až dosud uvedený materiál potřebujete i pro lezení v pozici druholezce. Dále uváděné pomůcky jsou už potřeba pro vlastní vyvádění cest.
karabiny - 6 kusů Zde je na zvážení, co je důležitější. Karabiny, nebo níže zmíněné smyčky? Při běžném lezení není jištění bez smyček a bez karabin není jak do smyček cvaknou lano. Vzhledem k tomu, že na sportovních cestách najdete jen fixní jištění a vystčíte si jen s karabinami, dostanou tedy přednost. Uvedený počet je opět půlka vybavení lezecké dvojice.
Mnozí lezci dnes používají jen expresky (tedy dvě karabiny spojené popruhovou smyčkou) a to i v případě, kdy je použití expresky naprosto zbytečné. Kdy je použití expresky nenahraditelné? Když cvakáte pevné jištění (skoba, nýt, kruh) a potřebujete ho mírně prodloužit. Tedy zejména na sportovních cestách, kde je pouze pevné jištění, je použití expresky na místě. Všude tam, kde si zakládáte vlastní jištění bývá vhodnější samostatná karabina. Když použijete fixní jištění a potřebujete do prodloužit smyčkou, nebo založíte vlastní smyčku či vklíněnec s lanovou smyčkou, stačí jednotlivá karabina.
A ve všech těchto případech je expreska naprosto zbytečně dvakrát dražší a dvakrát těžší.
Pozor na ultra lehké karabiny! Na trhu se teď objevují karabiny s parametry nižšími, než přikazuje norma. Pravdou je, že vám tyto karabiny vystačí na umělých stěnách, nebo sportovních cestách na skalkách, kde nehrozí žádné velké pády. Ale skutečně dokážete zhodnotit, že teď zrovna jdete lézt náročnější cestu a že na té je už nebezpečné tyto karabiny používat? Pořiďte si karabiny subtilnější (ale v normě) i karabiny masivní. Jako nejdůležitější parametr karabin se v poslední době ukazuje nosnost karabiny s otevřeným zámkem.
900,- až 1500,-
smyčky - 6 kusů Opět to je půlka vybavení. Pro lezení na písku si pořiďtě kulaté smyčky všech průměrů i popruhy. Pro lezení na jiných skalách spíše kulaté smyčky větších průměrů a mnohem více popruhy. Popruhové smyčky si pořiďte i velmi dlouhé pro ovazování mohutných skalních bloků a hodin. Originálně sešité popruhové smyčky udělají také svou práci.
Jak mají být dlouhé? Dlouhé smyčky jsou univerzálnější - zkrátit jdou vždy, ale krátké smyčky vám zaberou méně místa a budou méně překážet což není jen otázka pohodlí, ale také bezpečí.
cca 600,-
vklíněnce - půl sady Vklíněnce začnete potřebovat na těžších cestách (nestačí už smyčky), na kterých není fixní jištění. Na trhu je omezený sortiment vklíněnců tuzemské výroby a protože jsou několikrát levnější než jejich zahraniční "vzory", málokterý lezec sáhne po zahraničním sortimentu a proto ho ani moc na tuzemských pultech neuvidíte.
Kolik vklíněnců je sada? Těžko říci. Čím více různých typů a velikostí máte, tím méně vás čeká ve stěně překvapení. Ale kdo se s tím má tahat? Zde více než jinde platí: Nemáš? - nepotřebuješ.
1500,- až 2000,-
Až dosud se jednalo o materiál potřebný pro lezení na skalách. Následuje další výbava pro použití ve skutečných horách.
helma Helma neslouží jen k ochraně hlavy při pádem, ale především vás chrání před padajícími kameny. Pohybovat se v horském terénu bez přilby je hotová sázka do loterie.
Sortiment na trhu se mění a těžko doporučit tu nejlepší. Každopádně by měla být lezecká (ne cyklistická či třeba parašutistická) a měla by mít atest U.I.A.A.. Obecně asi také platí nepřímá úměra mezi hmotností (pohodlností) a pevností přilby.
1200,- až 2500,-
hrudní úvaz Rozebírat pro a proti použití hrudního úvazu přesahuje rámec této tabulky. Platí však, že čím více hrozí nekontrolovatelný pád (vysypou se s tebou volné kameny) a čím výše máte těžiště (batoh) tím je použití hrudního úvazu více na místě. cca 350,-
Další výčet materiálu nebudeme uvádět, protože pak už se asi nejedná o začátečníka. Ale adept horolezectví by se třeba už po roce mohl dostat k samostatnému lezení v horách a pokud nechce být piavice a všechno si vypůjčit, měl by mít výše uvedený materiál vlastní.



Skoč na: úvodní stránku