Orgon 2007

V první půlce záři jsme vyrazili na lezecko-cestovatelskou dovču po Provence, plány byly skromné – všechno co tam je vidět, na všechno co tam je vylízt. Na 14 dní práce tak akorát :o). Ovšem po příjezdu do Kalánek nás nemile zaskočily cedule Acces Interdict z důvodu požáru (na tuto větu už má plynulá Francouzština jaksi nestačí) na všech stromech, cestách a tak vůbec. Prostě mimo vyasfaltovaný parkáče-zákaz vstupu… Tož sem upadl do deprese a šel se utopit…

Tak jsme z Kalánek vyrazili na sever, že tam to bude lepší… Po příjezdu do Buoux nás ovšem čekalo to samý. V zoufalství jsme vylezli aspoň na pevnost (moc hezká) ve snaze vrhnout se z ní dolu.

Ani tento pokus nevyšel… Plni zármutku našli jsem kemp v Eygaliéres odkuď budem pořádat výlety po pamětihodnostech, když už se holt nedá lízt…

Naštěstí jsme zašli do info v Orgonu pro mapičky a tak, ovšem bystré oko spatřilo cedulku, že escalade authorisé v secteur 5-10. HA! Tady je někde lezení? A bylo po výletech…:o)

Dobrá žena v infu nám ještě sdělila, že za tři dny se bude moc lízt všude v Orgonu, ne jen v 5-10. A ofotila nám průvodce (zadarmo). A bylo rozhodnuto… Už z města jsou naváděcí šipky Escalade tam a tam…Ale nakonec i na ty vejlety došlo – Avignon, Camargue, opatství Sénanque, Gordes a vůbec i všechno to rozhodně stojí za to.

A teď už k oblasti-oblast Orgon je v masivu Les Alpilles, kterýžto je chráněnou oblastí a vstup do něj pouze po telefonickém optání se na jakémsi čísle. Ovšem neplatí pro lezeckou oblast! Oblast je čistý vápno a protože je to díky slavnějšímu Buoux (cca hoďka jízdy) lehce opomíjená oblast (díky Bohu za ty dary), je mimo vyloženě lehkejch cest uplně neolezená a vápno krásně stojí. Jsou tam položený stěny, kolmice i dostatek převisů pro nabušence. Výška stěn je od 10ti do 70ti metrů a obtížnosti od 2b do 8c+ (jeden projekt 9a). Těžiště oblasti je tak v cestách od 6a do 7a s dýlkou tak 20-25m (měřeno lanem který mi občas při slanění skoro nestačilo). Oblast má 36 sektorů. Rozložení skal je do podkovy otevírající se na V, dlouhé asi 3 km a široké cca 1 km takže lízt se dá s trochou cestování celej den ve stínu. Na rozdíl od nedalekého Buoux nebo dalekého Arca či Finale, oblast je porostlá píniemi a borovicemi, nikoli tim hnusnym vostnatym subtropickým roštím a všudypřítomnym prachem. Bivak je buď přímo ve skalách (zakázaný, ale mimo dobu požárů tolerovaný) nebo malý rodinný kempík v již zmíněném Eygalieres (12,60 E – 2 lidi, auto, stan – teplý sprchy a dětský hřiště s pružinovou obludou v ceně)-viz. mapa výše. Parkovat se dá přímo pod skalama, takže k nejbližším skalám se jde strastiplné 2 minuty od auta (po rovině):o).

A oproti Kalánkám všemu možnýmu okolo, v Orgonu jsme ve všední dny nepotkali ani živáčka a o víkendu pár ubloudilejch dvojek. Prostě supr lezení. Kopie průvodce s podrobnejma mapkami již je v oddílu. Doporučuju všema deseti. A pokud vás Orgon omrzí (o čemž pochybuju), v okolí je ještě Muriés a další 3 oblasti v Les Alpilles.

Tak teď už jen pár foteček pro namlsání….

sektory 6-10 (v dáli sektory 11-25) sektory 28-32

sektory 30-36


a pár lezecích :
A kulturní vložka na závěr, nejsme žádná barbaři, né? :o)