VŠAK CHEMIE PRAHA

přehled lezeckých oblastí dostupných z Prahy - okolí Prahy


poslední aktualizace této stránky 16.10.00

Zpět na
přehled oblastí.

rez srbsko cernolice


Skály u Řeže

Zpět na mapku oblastí.




Srbsko a Svatý Jan pod Skalou

Srbsko

Lokalizace:
Oblast se nachází cca 35 km JZ od Prahy u stejnojmenné obce ležící mezi Karlštejnem a Berounem, přičemž její převážná část lemuje levý břeh řeky Berounky.
Charakter oblasti:
Jedná se o dnes již tradiční rozsáhlou značně navštěvovanou vápencovou oblast regionálního významu, tvořenou mnoha skalními masívy, se značným množstvím cest ve středním a vyšším stupni obtížnosti.
Lezecká omezení:
Jelikož tato oblast spadá pod CHKO Český kras provozuje se zde lezecká činnost na základě vyjímky MŽP, proto je nutné respektovat zákaz lezení na některých masívech či jejich částech (na skále označeno značkami) a dodržovat pravidla obsažená v této vyjímce jako je např. sestup slaněním v sektoru Alkazar.
V celé oblasti s vyjímkou Šanova koutu a Tomáškova lomu, kde je lezení možné pouze od července do prosince, je lezecká činnost povolena celoročně.
Přístup:
Autem z Prahy nejlépe po Strakonické, z které odbočíme na Radotín, dále pokračujeme přes Černošice, Dobřichovice, Karlštejn do Srbska, kde lze pohodlně zaparkovat třeba u penzionu Berounka. Odtud pokračujeme pěšky proti proudu Berounky po asfaltové silničce (na pravé straně kemp a fotbalové hřiště), která se posléze změní v pěšinu vedoucí podél celé oblasti. Délka cesty od penzionu cca 5 až 15 min.
Vlakem na trati Praha-Beroun do zastávky Srbsko, dále přes most k penzionu Berounka a poté stejně jako viz výše.
Bydlení a občerstvení:
Bydlet lze v hotelích či v jmenovaném penzionu, nebo ve zmiňovaném kempu. Rovněž je povoleno táboření v nejnižším patře lomu Alkazar, jež bývá v sezóně využíváno coby vodácké tábořiště.
K občerstvení lze doporučit restauraci zmiňovaného penzionu či bufet nacházející se v kempu.
Obtížnost a charakter lezení a jištění:
V oblasti se nachází velké množství převážně jednodélkových sportovních cest, přičemž převládají výstupy střední a vyšší obtížnosti (tedy tak od 5 výše). Největší koncentrace lehčích cest se nachází v sektorech Alkazaru, (na mapce červený ovál vzdálenější od obce Srbsko) naproti tomu těžší cesty nalezneme na Pupku, Blážině a Vlastině stěně (na mapce červený ovál bližší obci Srbsko). Všechny cesty včetně obtížnosti jsou popsány na skalách.
Co se týče charakteru lezení, převládá stěnové lezení po malých chytech. Lze se však setkat i s technicky náročnými cestami v plotnách a se silovým lezením ve značných převisech. Jelikož většina stěn je poznamenána předchozí lomovou činností, celá oblast má značně specifický charakter, který Srbsko odlišuje od ostatních zejména světových vápencových terénů.
Všechny cesty jsou zhusta osazeny kvalitním expanzivním či lepeným jištěním. Použití vlastních jistících prostředků je velice omezené.

Svatý Jan pod Skalou

Lokalizace:
Oblast se nachází cca 30 km JV od Prahy v okolí obce Svatý Jan pod Skalou ležící mezi Loděnicí a Hostímem.
Charakter oblasti:
Jedná se o sice tradiční avšak poměrně málo navštěvovanou vápencovou oblast regionálního významu, z převážné části tvořenou 2 významnými skalními masívy (Křížovou stěnou a Dušičkovou stěnou), na nichž se nachází celá řada především jednodélkových výstupů opět ve středním a vyšším stupni obtížnosti. Existuje zde také několik velice působivých klasických vícedélkových cest.
Lezecká omezení:
Jelikož i tato oblast spadá pod CHKO Český kras provozuje se zde lezecká činnost rovněž na základě vyjímky MŽP. Také zde je nutné respektovat zákaz lezení na některých skalách či jejich částech (označeno značkami) a dodržovat pravidla v této vyjímce obsažená.
Ve všech sektorech Křížové stěny s vyjímkou Stěny za klášterem, kde je lezecká činnost povolena celoročně, platí zákaz lezení od ledna do konce června. Na Dušičkové stěně je lezecká činnost umožněna celoročně.
Přístup:
Autem z Prahy nejlépe po dálnici na Plzeň, z které sjedeme v Loděnici. Dále pokračujeme
po okresní silnici do Sv. Jana pod Skalou, kde zaparkujeme na parkovišti u kláštera. Křížová stěna je dodře patrná ihned ze silnice.
Pokud se rozhodneme pro Dušičkovou stěnu je nutné pokračovat cca 5 min. pěšky po silnici směrem na Hostím, z které před mostem odbočíme vpravo na pěšinu k chatkám, nad nimiž se stěna rozkládá.
Vlakem na trati Praha-Beroun opět do zastávky Srbsko, dále stejně jako do skal v Srbsku, za můstkem, kde pěšina přechází potok, však odbočíme vpravo. Cesta nás po několika kilometrech dovede do vesnice Hostím, v které odbočíme opět vpravo na Sv. Jan pod Skalou. Celá cesta z nádraží trvá okolo 1 hod.
Přístup je rovněž možný z Berouna přes několikrát zmiňovaný Hostím.
Bydlení a občerstvení:
Bydlet lze v hotelích, v penzionu, nebo v kempu v Srbsku. Táboření je v celé této oblasti zakázáno. Vodu lze nabrat z pramene kláštera.
K občerstvení lze využít restauraci přímo ve vesnici, která však má zřejmě otevřeno pouze v sezóně, nebo restauraci v nedalekém Hostímě.
Obtížnost, charakter lezení a jištění:
V oblasti se nachází velké množství převážně jednodélkových cest, přičemž převládají výstupy střední a vyšší obtížnosti. Co se týče charakteru lezení převládá stěnové či spárové lezení v často značně lámavém terénu, neboť kvalita vápence je ve srovnání se Srbskem výrazně horší. Proto je dobré v této oblasti nosit helmu.
Většina cest je sice poměrně zhusta osazena fixním jištěním, některé skoby však nebudí přílišnou důvěru. Stabilní jištění je často nutné kombinovat s jištěním vkílěnci a friendy.
Zpracoval: František Procháska

Zpět na mapku oblastí.




Čertovy skály u Černolic

Lokalizace:
Čertovy skály se nachází cca 20 km JZ od Prahy nedaleko Černolic ležících mezi obcemi Všenory a Řitka.
Charakter oblasti:
Jedná se o malou skalní oblast místního významu, tvořenou dvěma hlavními skalními masívy s výškou až 25 metrů a několika menšími okrajovými skalkami.
Z geologického hlediska se jedná o jistou amorfovanou vyvřelinu, což má za následek místy značnou lámavost.
Lezecká omezení:
Tato oblast jako jedna z mála není součástí žádné CHKO ani nepodléhá žádnému jinému stupni ochrany, a tak zde lze provozovat lezeckou činnost bez omezení, samozřejmostí však zůstává dodržování obecných pravidel ochrany přírody.
Přístup:
Autem nejlépe po výpadovce na Strakonice, v obci Řitka odbočit na Všenory a po cca 2 km odbočit vlevo na Černolice. Skály jsou dobře viditelné ze silnice.
Vlakem směr Beroun, vystoupit na zastávce Všenory, nutno projít takřka celou obcí a posléze odbočit vpravo na silničku vedoucí do strmého kopce. Tou pokračovat dokud se po pravé straně neobjeví skály. Cesta z nádraží trvá cca 35 minut.
Bydlení a občerstvení:
Stanovat lze libovolně v okolí skal. Vodu je však nutné si přinést vlastní nebo spoléhat na ochotu vesničanů.
K občerstvení lze doporučit restauraci hotelu Zdeňka ve Všenorech nebo restauraci v nedaleké Řitce.
Obtížnost a charakter lezení:
Co se týče obtížnosti převládají především lehčí cesty s klasifikací od II do VI, přičemž v posledních letech i zde vzniklo několik těžších cest.
Co se týče charakteru převládá stěnové lezení s četnými převisy po relativně ostrých chytech.
Jištění:
Prakticky všechny cesty jsou osazeny stabilním jištěním, které však mnohdy vzhledem k značnému stáří nebudí přílišnou důvěru. Všechny cesty lze poměrně dobře dojistit vklíněnci či smyčkami. Díky dostupnosti vrcholů „chodeckým" terénem lze praktikovat lezení s horním jištěním.
Zpracoval: František Procháska

Zpět na mapku oblastí.




Skoč na: úvodní stránku