VŠAK CHEMIE PRAHA - Skály u Hodkovic

Ne, rozhodně nechci tvrdit, že jsem objevil bezkonkurenčně nejlepší neznámou oblast, ale rozhodně mne zaujala. Jak to tak bývá - pod svícnem je tma a ačkoliv v Liberci potažmo Malé Skále bydlím už přes 6 let, tuto oblast jsem objevil teprve teď. Pravda, před nějakou dobou jsem byl procházkou s kočárkem pod skalami u Bezděčína, ale kromě jiného i nutnost ovládat toto dvoustopé vozidlo neumožnila nějakou důkladnější prohlídku a to co jsem tehdy viděl, mne nijak nezaujalo. Teď je to jinak, okusil jsem moc zajímavé místo a jsem odhodlán prozkoumat všechny masívy a věže, kterých je tu nějakých 22. Tímto se s vámi podělím o zkušenost z prvních tří a doufám, že mne prvotní nadšení neopustí a později budu pokračovat. Na Lezci bych si to nedovolil, aly vy mně určitě článek na pokračování odpustíte.

O čem vlastně mluvíme?

Jedná se o skály, které se nacházejí na nevýrazném hřebeni vedoucím od Hodkovic nad Mohelkou k Frýdštejnu. Je to pískovec, typově jako na Suškách. Ono to ostatně bude geologicky souviset, protože výrazný hřeben Sušek, který za řekou pokračuje Pantheonem, probíhá dál v méně výrazné podobě právě až k Hodkovicím. Jsou to převážně masivy, ale je tu i několik věží. Celé to jde rozdělit do čtyř podoblastí. Nejblíže Hodkovicím jsou Raubířské stěny, kolem obce Radoňovice Radoňovické skály, dále se nacházejí věže zvané Kvočny a hřeben uzavírají skály u Bezděčína.
Čím mne ta oblast tak zaujala, že o ní s nadšením píšu?
Oproti ostatním českým pískům je tato oblast výjimečná tím, že nepodléhá žádnému stupni ochrany přírody. Skály nejsou v žádné velkoplošné či maloplošné ochranné zóně s pouze Kvočny jsou významným krajinným prvkem. Znamená to, že tu nikdo neprudí, dá se tu asi bez problémů spát atd. A výjimečná je struktura cest a jejich zajištění. Na některých místech (typicky věže Kvočny) existují klasické výstupy od němců ze začátku minulého století i cesty klasiků šedesátých let (Tůma, Marek). Drtivá většina cest je však vytvořena po 80. roce a autorem většiny z nich (asi tak 80%) je správce oblasti Petr Boček. Takový místní Algena! Najdeme tu masivy (a nejsou to žádné zamešené kvaky), kde nejsou jiné cesty, než Made by Petr Boček a vůbec to nejsou žádné extrémy. Najdeme tu sice i cesty ze Špekovy dílny za IX či X, ale Petr B. dělá cesty pro všechny a dělá cesty bezpečné. Takže tady on osobně natloukl kolem 300 kruhů a 90(!) slaňáků. Počet slaňáků srovnej s počtem objektů. Ano, velké množství cest má své vlastní slaňáky, takže rybářský ráj. Vzhledem k pevnosti skály bych tady rybaření neviděl jako problém. Navíc i lehké cesty jsou dobře odjištěné. Dva až tři kruhy na 15 metrech nejsou výjimkou, extrémem jsou dvě cesty klasifikace II přes dva kruhy a hned vedle čtyřka přes tři kruhy - obě cesty dlouhé tak 12m. Najde se tu například cesta VIIIb přes pět kruhů (Špek, Wondráček). Oblast mně přijde jako velmi vhodná pro výcvik nováčků - je tu dost cest, do kterých bych se začátečníky nebál pustit na prvním konci. Navíc je oblast i snadno dostupná z Prahy. Z Č. Mostu autem asi 55minut a i sockou se do Hodkovic dá dobře dostat.

Dále tedy popis jednotlivých masivů či věží:

Raubířské stěny - masivy

(Z Hodkovic kus směrem na Liberec, podlézt trať viaduktem a lesní cestou ke skalám)
Celkem 7 objektů na které je popsáno jen 15 cest, nejstarší z 80.let. Zatím neprozkoumáno.

Radoňovické skály (masivy i věže)

Sluneční stěna - masiv
(Asi 30m za cedulí s názvem obce vlevo pěšinkou do kopce k úpatí stěny).
Položená plotna s 8 liniemi, v každé 1-3 kruhy, výška do 15m, na konci každé cesty slaňák.

Obtížnosti tak do VI. Resp. popis cest z XII/2007 uvádí pět zajištěných cest s klasifikací od III do V plus jedna dvojka. Aktuálně tam je ovšem 8 zajištěných linií a ty nově vzniklé cesty jsou myslím těžší. Vzhledem k nasazené klase bych neřekl, že více než VI. K té klasifikaci - jeden by řekl IV, pchééé. Ale toto je ukloněná plotna a opravdu tady není mnoho chytů ani stupů. Je třeba prokázat vytříbenou techniku a především práci nohou. A pokud dotyčný není zvyklý na tu nejistou třecí rovnováhu, docela se vybojí i tady. Ale proto bych sem vyhnal nováčky. Mají možnost vyzkoušet úplně novou techniku tak odlišnou od překližkového lezení, určitě potrénují morál ale myslím, že bezpečně.
Takhle vypadá jedna z těch těžších cest přes tři kruhy

Radoňovická stěna
(Na stejné úrovni ale vpravo hned u silnice. Nejde přehlédnout.)
Popsáno 11 cest, vesměs těžších. Dvě šestky, jinak těžší - Špek tu zanechal stopu v podobě IXb. Taky rajbasy, ale výrazně více naklopené. Nějak mi uniká, jak se leze 70o brizolit. Výška do 15m, celkem 20 kruhů.

Strážce Radoňovic
(Pěšinkou kolem JZ hrany Radoňovické stěny asi 50m do kopce)
To je zajímavý útvar. Zde neexistuje jiná cesta než Made by Boček a žádná není starší než z 2002. Je to taková skorověž - rozlehlý masiv, tvořící hřeben na němž je posazená malá věž. Popsáno 20 cest, pár z nich VIIb - VIIc, jinak většina IV, V, VI. Opět převážně rajbasové lezení vylepšené železitými lištami. A je to docela malebné.

Můj pětiletý synovec rybaří na IV přes dva kruhy. Ve 2. kruhu je lano, první má u hlavy. Neznámá dívčí dvojka leze V přes tři kruhy.

Tohle je totální úlet. Podél koutku za IV přes tři kruhy, vpravo od toho 2x dvojka přes dva kruhy. Přes lavor a jeden kruh ještě více zprava je čtyřka.
Vlevo nahoře je to, čemu říkám malá věž na hřebeni.

Buková stěna - masiv
Popsáno 12 cest od roku 1995, zatím neprozkoumáno

Hromová plotna - masiv
Popsáno 6 cest od roku 1990, zatím neprozkoumáno.

Kvočny

Malá Kvočna - věž
Popsáno 20 cest. Čtyři klasiky ze 60. let, dále pak od 1980. Zde je ta pětikruhová cesta i zmiňovaná desítka. Zatím neprozkoumáno.

Velká Kvočna - věž
Popsáno 19 cest. Dvě klasiky ze začátku minulého století, dále pak od 1980. Zatím neprozkoumáno.

Východní věž - masiv
Popsáno 12 cest. Kromě jedné klasiky z 1967, vše od roku 1980 Zatím neprozkoumáno.

Bezděčín

(Možno dojít od Kvočen asi 1,5km na východ, nebo autem z Hodkovic do Bezděčína, zde ve velké pravotočivé zatáčce odbočit doleva, ke kravínu a polní cestou k lesu. Teď neumím říct, jak moc car-friendly je ta polní cesta, ale u kravína je na parkování dost místa)
Jehlan - masiv
Popsány 4 cesty, zatím neprozkoumáno

Hřebenová věž
Popsáno 36 cest, zatím neprozkoumáno.

Bezděčínská věž
Popsáno 41 cest, zatím neprozkoumáno.

Sestroňovická věž
Popsáno 31 cest, zatím neprozkoumáno

Frýdštejnská věž
Popsáno 18 cest, zatím neprozkoumáno.

Malá Frýdštějnská
Popsáno 13 cest, zatím neprozkoumáno.

Quaker
12 cest, zatím neprozkoumáno.

Skoč na: úvodní stránku