Griessferner aneb Hochfeiler nemá jen jednu severku

V Čechách se konečně udělalo hezky sucho, takže se dalo vyrazit na písek a proto jsme vyrazili do Alp. Původně spíš VHT skialpovej vejlet se kvůli nemocný a tudíž nejedoucí Pétě změnil na lezecí akci. Do oka nám padla vyhlášená severka Hochfeileru (3510m) v Zillertalskejch Alpách-hezká, navíc kousek od G. Messner bivaku na kterej je krátkej nástup, no prostě ideální. Tak jsme se o půlnoci nalodili do Růžova novýho ojetýho skoro-stěhováku a vyrazili směr Alpy. Upravili jsme plán, že na bivak nepůjdeme z italský strany, odkud je to cca hodina a půl od auta, ale musí se přejet Brenner a jet autem asi o tři hoďky dýl, že půjdeme z Rakouský strany, od jezera Schlegeis, kde ten nástup je asi 3 hodiny, ale hned to budeme mít jako aklimatizační túru. Ovšem při příjezdu nás nemile potěšilo, že silnice k jezeru je geschlossen, protože minisezóna (sezóna je od 22.5.), takže o 5 km do kopce pěšky po silnici navíc… No jo no, neubude nás. Uchopili jsme krysy a vyrazili.

Po hodině a půl hodinách jsme konečně viděli přehradu…

A po další hoďce konečně nandali lyže a začali dupat do sedla Pfitscher Joch, kde máme být za 2 hodiny a pak ještě hodina k bivaku.

Protože sněhu byl opravdu dostatek a vzhledem k pozdnímu (čti – teplému) odpoledni  jsme již za 5(!) hodin byli na Pfitscher Jochu, naprosto neschopní čehokoli dalšího.

Bouda byla zamčená, naštěstí tam byl útulném bivak plnej odpadků s úděsně kouřícíma kamnama, ale supr výhledem

    

 a asi po půlhodině usilovné aktivity jsme ho učinili obyvatelným a začali tavit sníh, vařit grog a jum-jumky.  

Druhej den – ráno jak malovaný, přesun na G. Messner bivak a obhlídnutí nástupu na cestu. Přesun byl pohoda-traverzík, sjezdík a pak nějakejch 400 vejškovejch metrů na bivak, za asi 2,5 hoďky jsme tam skutečně byli.

A tehdy došlo ke změně, že už máme přesunů s báglama po krk a místo klasický severky, na kterou se šlape skoro 3 hoďky, jsme se rozhodli jít Griessferner, který má 3 výhody- je delší, je těžší a hlavně je blíž:-) - nástup do půl hodiny. A to je on – led 60 – 85o, délka 900 m, psanej čas 4-6 hodin,orientace sever (detaily na http://www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=261 ).

 

My jsme teda v jednom místě lezli i převis, takže to bylo víc než 85…

Večer brzy spát, ráno vstávat (2:30)

a hurá

Podmínky ideální, spodek firn střídanej úsekama s pevným ledem, cca 40o-60o, lze nejištěno a pěkně to ubíhá. Začalo svítat…

Pak se doleze k prvnímu prahu, sklon se zvyšuje, ale našli jsme si prasklinu ve zdi, kudy to šlo pořád volně.

Pak druhej schod – kolmáč a na závěr převis, to už volně nešlo….

No a pak zase pěknej výšvih sněho-led (ovšem doporučuju jít navázaný jako na plochym – strhnutí moc nehrozí, ale jsou tam trhliny v tom ledovci-jednu jsme vtipně přeskakovali (skákali jste někdy do kopce? :-) )

 

No a když už jste z nejhoršího venku, hora vám sdělí, co si myslí, že jste… :-)

A po 4 hodinách práce následuje pohodička, procházka po plochym ledovci (asi hodina) a co nevidíme – Hochfeiler a jeho severka (která byla celá firnová-ještě, že jsme jí nešli-určitě by nás zajel ten lyžař, co jí jel dolu :-) ) .

Po procházce hřebínkem,

následuje vyvrcholení

a nezbytné prase :-)

a nezbytnější kochačka

A pak už jen dolu po ledovci

 

Potom ovšem následuje ultravopruz – ledovec končí, sníh těžkne a údolí se uzavíra neprůstupnou stěnou s potokem. A následuje znova 150m nahoru, strašlivým prudkým žlabem plným hnusnýho mokrýho sněhu, kde se boříme po zadek a lezeme ho asi hodinu a půl. Uplně na kaši to sjíždíme podobným dolu a pak příšerná cesta údolím potoka, kde chvilku sníh je a chvilku ne. O tom ovšem v žádnym průvodci nepíšou… Kdybychom to věděli, proslaňujeme žlab dolu a tenhle zážiteček si necháme ujít. V 5 hodin odpoledne, jsme v 1740m, musíme do Messnera pro věci (2450m) a zpět na náš biváček s kouřícíma kamnama (2277m). Ve 20:45 jsme tam jak na koni – ale na mrtvym. Slavíme tak, že se přidusíme kamnama a jdeme spát.

V neděli cestička k autu (kupodivu celkem OK), přepočítat puchejře, posílit se na cestu

 a hajdy domu…

Jinak jako túru určitě doporučuju, prima lezení, pěknej kopec, paráda. Odkud nastupovat na bivak, si rozmyslete na základě informací sami :-). V okolí je ještě co dělat i nadále – Hochferner, „ta pravá“ Nordwand Hochfeileru, ale Griessferner rozhodně doporučuju-jen ten sjezd ledovce si rozmyslete… Alespoň na jaře…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skoč na: homepage