Matyho toulky - Goethovy skály

Tentokráte mne cesty osudu odvály až do nejzápadnějšího cípu naší republiky. A to ke Goethovým skalám. Přírodní památka!

Skály jsou z čistého křemene a pevnost to potvrzuje. Jedná se o nejvyšší část českého křemenného valu. Nachází se v pohoří smrčiny mezi obcemi Hazlov a Aš na zelené turistické značce. My nechali auto v obci Skalka, odkud je to pěknou vycházkou 20min chůze, při troše dobré vůli projetelné i kočárkem.


       


Oblast zahrnuje více jak 130výstupů od boulderů až po 30m cesty. Delší cesty v údolních stěnách jsou položené a lehčí(vše do 5UIAA) v severních náhorních stěnách, které jsou kolmé a převislé, jsou cesty těžší(od 5 do 8 UIAA). Většina cest je nově dojištěna nerez. Borháky, na vrcholcích věží a masivů nechybí dobíráky a slaňáky. Do lehčích cest spárového typu se vhodí sada vklíněnců a stoperů. Povrch neklouže, není olezený a ta pevnost!!!

Pod skalami je velice útulné tábořiště s možností nerušeného nocování uprostřed borůvčí(teď jsou zralé). Terén a okolí nabízí možnost vyžití i pro kojence, turisty, kojící matky, babičky sběračky hub a borůvčí. Skála pak přiláká především hledače lehčích cest. Na své si přijdou ale i sportovci(1den určitě) a boulderisté(ten 2.den). Bouldery jsou do kopce nad jehličnatými plácky. Na víkendovou návštěvu, při cestě na západ republiky, doporučuji. I když jsme v oblasti byli za krásného dne a o víkend, potkali jsme pouze dvě lezoucí duše. Takže klid tu najdete určitě také.

Z fotek si udělejte další úsudek, jinak jsem Vám k dispozici.

Maty.Skoč na homepage