Dolomit trip

Tak si jednou davám druhýho Zlaťáka a kaučuju Baštíka, to aby věděl, kterak z kladívka po dědečkovi udělat kladívko do hor, maje v báglu připravený jídlo do hor, to co se jen tak nezkazí.. A další den už to všechno házim do ukrutně těžkýho báglu, už jen porazit pár turistů v metru na Malostranské a nasednout do Audiny (to jediný kazí představu pankáčskýho zájezdu).

Muzika z audirádia ukusuje malý kousky z mý hlavy, stejně jak náš teleport kilometry na cestě do Listolade. A taky že jo, za chvíli jsme tam, už jen vyběhnout sedumsetpadesát metrů pod stěnu. Přesně tak rychle, jak vám pětatřicetikilovej bágl a mizerná fyzička dovolí. Správnej levičák si na to vezme nerozšláplý pohory, takže má po chvílí na patách stržený dvacetikoruny, na což po zbytek zájezdu nadává.

Stavíme stany a řídíme budíka na ráno. Naštěstí mě ráno budí uklidňující bubnování deště, takže ho můžu s klidem vypnout a spát dál. Vstaváme s prvními paprsky slunce kolem desáté, pohoda, tomu říkám lezeckej zájezd, hehe. „Nejvyšší čas vyrazit do stěny,“ a jdem s Baštíkem zkusit Faeho na Guglia Della XLIII Legione Alpina Piavesakradlouhejnázev, říkám si.

Tři dýlky nás rozhejbávaj, cestou ještě stačim Baštíka přesvědčit, že štand v jedný shnilý a jedný vyndavací skobě je tady normoš, a třeba Wendy v Cestě přes Rybu (7+ A4, Marmoška) to má asi vo dost hustší :) Reputaci napravuju tim, že slibuju brzké postupové jištění, bohužel první se daří kyselej hex asi po šesti metrech traverzu a pičování, že vůbec nevim kam to vede. Pak už vrchol, slejvák, vzdušný slanění pod úhlem 30° díky vydatnému větříku, a hurá do stanu, honem jídlo a spacák.

Těsně před komatem ještě slyšim Františka vyprávět o etapovém závodu jménem Cassin (Torre Trieste, 6- A0, 7+). Asi dost vzdušný, z bivaku v 11. dýlce z 19 možných je posílá dolu chcanec, navíc prej vtipný slanění, zvlášť mě drtí v průvodci psaná poznámka „Weiter durch Schlucht absteigen“.

Ze sladkejch snů o ženskech mě budí nějaký zkurvený pípání, cotomádoprdelebejt? Aha, budík. Pohled z mokrýho stanu detekuje asi 10% plechu, dost na to abychom se šli podívat do Pozzo, Panciera (Torre Venezia, 5+). Kluci radši mizí v hyperprostoru údolí, prej špatná předpověď či co, jako by se té pracovní skupině nelineárního modelování z toho MFF dalo věřit, žejo.

První dýlka mokrou spárou na žábu trochu kazí mou představu lezení za 5+, resp. mý formě, a to ještě nevim co má za chvíli přijít. Naštěstí štand, hodiny a skoba provázáná milionem smycí, pohoda. Nadávající Baštík trochu uklidňuje mé ego, škoda že nemáme s sebou Fakáču, třeba bych se naučil něco novýho.

Třetí štand na hraně mě fakt baví, to by měli vidět metodici co kreslí do katalogu Petzl ty vtipný štandy s třema jistícíma bodama vedle sebe. Tenhle se totiž skládá z jedný skoby u kotníku a druhou nad hlavou a přilejzá se k němu zeshora po desetimetrovém traverzu, eště že tam šel frendík.

„To štandujem v jedný skobě? To se asi bojíš ještě míň než já,“ vytrhuje mě ze snění Baštík. No, nevim jestli to jde, flegmatičtějšího spolulezce fakt neznám... Uklidňuju gestem ukazujícím pod nohy, kde se nachází ta druhá skoba. Pak už jen házim dolu nějaký plesnivý chyty a dál, stěnka, stěnka, ještě komín a supr štand, tutovej vobhoz na polici, bezva. Jen mě trošku znervózňujou ty tři převislý dýlky, co nás ještě čekaj.

Dávám dýlky dvě, jen je tu asi o tři štandy víc než v průvodci, opatřený mailonkou, zato vůbec ne v lajně, asi mě to mělo varovat. Traverzuju od toho posledního do převislýho kouta, je tam skoba a vysoko nad ní stopper. Ňáký těžký, sedám do frenda 0,25 co nám ho na poslední chvíli vrazil Basket než jsme odjeli. Tluču skobu, dávám do ní smyci, frend, zase smyce.. „Asi sme špatně, A2 v průvodci nebylo“.. a zatínám dalšího frienda nad hlavou. Eště pár kroků a super, erární stopper. A to je bohužel všechno, z něj totiž slaňuju dolu. A to byla předposlední dýlka, no nic, holt příště.

Co dál? Už zbejvá jen osm slanění, seklý lano, a Baštíkův štand „Jeď, tu smyčku na tom hrotu přidržim“. Neřek sem nic. Alláh Akbar.

Highway číslo jedna, Blur, Eggnoise a jsme doma. Zejtra do Srbska, Plzeňákem ve 12:15.

-Mx